Recenzja: Pustki „Safari” (2014)

Ostatni album polskiej grupy Pustki nosi tytuł „Safari”.

To był ich 6 studyjny krążek.

Lista utworów:
1. „Się wydawało” 2:57
2. „Wyjeżdżam!” 3:23
3. „Tyle z życia” 3:44
4. „Rudy Łysek” 2:52
5. „Pokój” 3:29
6. „Nie tu” 4:31
7. „Po omacku” 3:07
8. „Wampir” 4:09
9. „Miłość i papierosy” 3:27
10. „Lepiej osobno” 3:07


Poniżej możecie posłuchać singli z tej płyty:

„Się wydawało”

„Tyle z życia”

„Lepiej osobno”

„Wyjeżdżam!”


Premiera albumu miała miejsce 7 marca 2014 roku. Fani tekstów „o czymś” i nietuzinkowych partii wokalnych z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie. Poza tym na tym krążku mamy do czynienia z mniejszą ilością charakterystycznego dla Pustek garażowego grania, a z większą ilością ich bardziej popowego oblicza… Ale w dalszym ciągu tej bardziej alternatywnej jego odmiany.

Szczerze mówiąc najbardziej zaskoczyła mnie mieszkanka brzmieniowa – praktycznie brak gitarowych riffów, a solidna dawka klawiszy, elektroniki i perkusji. Również zmiana depresyjnego charakteru tekstów o rozstaniu na raczej opisywanie kłopotów w byciu razem wyszło im na dobre. Warto zwrócić na to uwagę.

Według mnie najlepsze kawałki na tej płycie to: „Tyle z życia” i „Się Wydawało”, ale warto posłuchać też: numerów „Lepiej Osobno” „Nie Tu”. 

Na płycie jest całkiem dużo zaskakujących momentów, które głęboko zapadają w pamięć jak np.: subtelny liryczny męski wokal w utworze „Po Omacku”, niezwykły klimat „Miłość i Papierosy”, cała moc energii w „Wampirze” czy świetny wokal w piosence „Tyle z życia”.

Końcowa nota: 4,5 /6


Grupa Pustki została założona w 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Pierwszy skład dopełnili klawiszowiec Łukasz Nowak, perkusista Grzegorz Śluz oraz Milena Łukasiewicz, grająca na instrumentach perkusyjnych. Nazwę zespołu pochodzi od nazwy komórki, w której odbywały się pierwsze próby formacji.

Ich muzyka to mieszkanka garażowego rock i punka z dodatkiem innych gatunków. Debiutancki album formacji „Studio Pustki” ukazał się w 2001 roku i zebrał masę pozytywnych recenzji w muzycznej prasie. W 2006 ukazała się trzecia płyta Pustek „Do mi no”, prostsza konstrukcyjnie od poprzednich, która w znacznym stopniu przyniosła formacji popularność dzięki przebojowym piosenkom takim jak: „Telefon do przyjaciela”, „Tchu mi brak”, czy „Słabość chwilowa”. Dwa lata później kapela wypuściła na rynek longplay „Koniec kryzysu” z kolejnymi hitami: „Nie zgubię się w tłumie” i „Parzydełko”. Pod koniec roku 2009 ukazała się piąta płyta zespołu, zatytułowana „Kalambury”, na której jako tekstów użyto wierszy polskich poetów: Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Broniewskiego, Bolesława Leśmiana czy Juliana Tuwima. Zespół ponownie nominowany został do nagrody Paszportu Polityki, a także w grudniu 2009 roku otrzymał specjalne wyróżnienie od miasta Toruń – nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego.

5 lat później na półki sklepów muzycznych trafił krążek zatytułowany „Safari”, z którego pochodzą przeboje: „Się wydawało”, „Tyle z życia” i „Lepiej osobno”.

Pustki to obecnie trio tworzone przez: Barbarę Wrońską, Radka Łukasiewicza oraz Grzegorza Śluza.

Leave A Reply

Your email address will not be published.