Recenzja: Taco Hemingway – „Marmur” (2016)

Ostatni album polskiego rapera Taco Hemingway nosi tytuł „Marmur”.

To jego 1 studyjny krążek.

Lista utworów:

 1. „Marmur” (gitara basowa: Maciej Szczerbicki) – 5:10
 2.  „Witaj w Hotelu Marmur” – 0:50
 3. „Żyrandol” (gościnnie: Katarzyna Kowalczyk) – 3:51
 4. „Krwawa jesień” – 4:23
 5. „Grubo-chude psy” – 2:50
 6. „Portier!” – 0:51[A]
 7. „Mgła I (Siwe włosy)” – 3:54
 8. „Mgła II (Mówisz, masz)” – 3:43
 9. „Świat jest wfem” – 3:28
 10. „Święcące prostokąty” – 4:17
 11. „Tsunami blond” – 2:56
 12. „Ślepe sumy” (gitara basowa: Maciej Szczerbicki) – 3:36
 13. „Żywot” – 5:15
 14. „Ściany maja uszy” (gościnnie: Ras) – 3:54
 15. „Jak cień” – 0:39[B]
 16. „To by było na tyle” – 4:06
 17. „Deszcz na betonie (?)” – 3:5

Poniżej możecie posłuchać kawałków z tego albumu:

„Marmur”

 

„Deszcz na betonie”

 

„Świecące Prostokąty” 


Płyta na półki sklepów muzycznych trafiła 2 listopada 2016 roku, a jej premiera odbyła się praktycznie bez żadnej zapowiedzi. Wszystko to w zaledwie kilka miesięcy od daty premiery jego poprzedniej EP-ki!

Na albumie znajduje się aż 17 piosenek utrzymanych w mrocznej atmosferze tekstów, które tworzą swego rodzaju opowieść, w której niejaki Pan Szcześniak opisuje swój pobyt w tajemniczym hotelu “Marmur” gdzieś w Trójmieście. Pobyt ten jest na tyle dziwny, że sam bohater nie wie na czym ma polegać stawiany mu ogrom pracy oraz czemu służyć ma obecność intrygującego „brodacza”. Jedno trzeba przyznać: album jest niezwykle klimatyczny, a większość tekstów w nieszablonowy sposób niesie za sobą jakieś przesłanie. Poza tym niektóre określenia z tekstów bardzo zapadają w pamięć…

Według mnie na krążku jest kilka kawałków, które mogą stać się przebojami takimi jak chociażby „Następna Stacja”. Zwróćcie szczególną uwagę na numery: „Marmur”, „Świat jest WFem”, „Żyrandol” oraz „Deszcz Na Betonie(?)”. 

Warto też zauważyć, że na płycie jest kilka arcyciekawych momentów jak np.: enigmatyczny tekst w utworach „Świecące Prostokąty” i „Marmur” czy intrygująca melodia w piosence „Deszcz na Betonie (?)”.

Końcowa nota: 4,5 / 6


Taco Hemingway to warszawski raper, który zadebiutował w 2013 roku minialbumem – „Young Hems”. Jego dotychczasowa twórczość określana jest mianem alternatywnego rapu, natomiast znaki rozpoznawcze to uniwersalne teksty, charakterystyczne bity, które sprawiają, że jest o niezwykle autentyczny.

Artysta wystąpił na ubiegłorocznej edycji festiwalu Open’er Festival. Ma on na swoim koncie dwie epki „Trójkąt warszawski” i „Umowa o dzieło”. Osobiście pokładam w nim wielkie nadzieje na niebanalne piosenki „o czymś”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/wk2021/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757