Rycerzyki – ,,Żar” , pierwszy singiel promujący nowy album

zdj. Jan Rusek
Rycerzyki wydały do tej pory dwa albumy: frywolne, płynące beztrosko debiutanckie „Rycerzyki” (2015) będące zbiorem bezpretensjonalnych, nastoletnich i nieco szaleńczych w duchu popowych perełek oraz „Kalarnali” (2018, wyd. Thin Man Records), skręcające w bardziej psychodeliczne, senne, prog – popowe rewiry – opowieści z odludnej zimowej krainy.
Obie płyty były przyjęte z entuzjazmem przez fanów i krytykę. Melodyjne, bogate brzmieniowo i literacko, misternie zaaranżowane piosenki, swobodnie łączące klimat polskich lat 80-tych z avant i sophisti, progrock ze Stereolabowym odlotem, disco czy Krautrockiem, wyłaniają specyficzny i niepodrabialny charakter muzyki Rycerzyków, która nie próbuje na siłę wpisywać się w żaden konkretny nurt. Teksty i muzyka Rycerzyków stanowią misternie zaplataną gęstwinę delikatnych i zwiewnych światów, efemerycznych, nieco baśniowych obrazów i uczuć, które zmieniają się wraz z chwilą próby ich uchwycenia. Ostatnie trzy lata od momentu wydania „Kalarnali” mierzone były przede wszystkim koncertami, a wraz z nimi umacniała się tożsamość zespołu i rosła w Rycerzykach przyjemność ze wspólnego grania i spotkań z osobami, które wpadły do rycerzykowej bańki. Był to także czas poszukiwania nowych brzmień i eksperymentowania z formą piosenkową. Czas przemian w wieloosobowym zespole. W końcu czas pandemii i rozdzielenia. Przez te trzy lata Rycerzyki pracowały stale nad kolejnym wydawnictwem.
Trzeci album Rycerzyków będzie owocem zabawy elektronicznymi retro brzmieniami zahaczającymi zarówno o analogową klasykę gatunku jak i uroczą plastikowo-tandetną estetykę Windowsa 95 i pierwszych eksperymentów z midi i instrumentami Casio. Złożone, wielowarstwowe i zróżnicowane kompozycje mają wspólny mianownik w postaci wyrazistych linii wokalnych wysuniętych zdecydowanie na pierwszy plan. Pierwszy singiel „Żar” promujący nowy album Rycerzyków, stanowi wyraźną zapowiedź tej nowej rycerzykowej odsłony. Trzecia płyta ukaże się już w sierpniu 2021 roku. Tymczasem dajemy Wam Żar!

Posłuchaj w serwisach streamingowych – smarturl.it/Rycerzyki-Zar

O Rycerzykach :

Bartosz Chaciński, Polityka: (…)  zespół inny niż wszystkie, posługujący się tradycyjnymi środkami, pełen uroku i wart zauważenia.
 
Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza: Polskie teksty mają wysoką klasę i korespondują z muzycznym zaawansowaniem Rycerzyków.
 
Piotr Metz, Wprost, TrójkaKrakowski zespół to jeden z najciekawszych wykonawców nowej fali polskiego popu. 
Paweł Klimczak, T – Mobile Electronic Beats: (…) Gdybyśmy żyli w kraju o normalnie funkcjonującej branży muzycznej, to Rycerzyki śmiało mogłyby stać na czele “alternatywnego mainstreamu”, jak zespoły w rodzaju Phoenix, czy Fleet Foxes na mitycznym Zachodzie.

Rycerzyki w mediach:

Facebook

Instagram 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.