“Sędziowie pod presją”, reż. Kacper Lisowski z muzyką WKK na otwarcie MFF WATCH DOCS

foto Ewelina Wójcik

Otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, poświęconemu w tym roku prawom człowieka, towarzyszyć będzie  polska premiera długo wyczekiwanego filmu dokumentalnego „Sędziowie pod presją”. Swój skromny udział w filmie ma również Waluś, którego utwór „MiłyMłodyCzłowiek” został wykorzystany przez twórców dokumentu.

Jak przyznaje sam muzyk, propozycję odebrał jako zaskakujący zaszczyt, a wynagrodzenia zrzekł się na rzecz Fundacji Ocalenie. Polecamy festiwal(!), film (bardzo!), Fundację (najmocniej!) i piosenkę (szczerze!). Koncertowa wersja piosnki  z pandemicznej odsłony festiwalu Pol’and’RockZespół WaluśKraksaKryzys dostał się na główną scenę festiwalu, wygrywając jednomyślnie Eliminacje.

 

„Sędziowie pod presją”, reż. Kacper Lisowski, Polska, 2021, 87 min.

Byli uczeni, że mają przemawiać jedynie przez swoje orzeczenia, zachowywać dystans, wstrzemięźliwie uczestniczyć w życiu publicznym. Ale etyka zawodowa zobowiązała ich też do odważnej obrony sędziowskiej niezawisłości. Swój film Kacper Lisowski i Iwona Harris poświęcili tym polskim sędziom, którzy w czasach ataku na wolne sądy posłuchali głosu etyki. W krótkim czasie Igor Tuleya, Waldemar Żurek, Dorota Zabłudowska i inni bohaterowie filmu narodzili się na nowo, jako sędziowie-obywatele, którzy ramię w ramię z niezależnymi prokuratorami, adwokatami i społeczeństwem obywatelskim bronią naszego prawa do niezależnych sądów. Po raz pierwszy pełną emocji historię ich nierównej walki będziemy mogli śledzić z bliska, na dużym ekranie. Jest tak wciągająca i przekonująca, że jej filmowanie zmieniło twórców w artystów zaangażowanych. Miejmy zatem nadzieję, że „Sędziowie pod presją” zwiastują przebudzenie polskiego dokumentu zaangażowanego – sfilmowana w nim rzeczywistość nie pozostawia wątpliwości, że najwyższy już na to czas. 

Polska premiera filmu w czwartek, 9 grudnia w Warszawie podczas MFF WATCH DOCS.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny