[Throwback][Recenzja Książki] Marta Zaborowska – „Rajskie Ptaki”

          Każdy ma swoją tajemnicę. Ile poświęcisz, żeby nigdy nie wyszła na jaw?”

Po świetnym literackim debiucie autorki w 2013 roku książką „Uśpienie” nie musimy czekać długo na kolejny tom powieści kryminalnej.
„Rajskie Ptaki” Marty Zaborowskiej to druga powieść w jej dorobku i pojawiła się ona już niespełna rok po premierze pierwszej książki. Jeśli chodzi o mnie polubiłem bardzo detektyw Krawiec po pierwszej przeczytanej książce i nie brałem innej opcji pod uwagę jak tylko sięgnąć po drugi tom i zanurzyć się w lekturze.

Parna czerwcowa noc. W podwarszawskim dworku lokalnych bogaczy, odbywają się zaręczyny młodego Eryka Kornatowskiego. Dom tonie w kwiatach , stoły uginają się od przekąsek , wykwintnych dań , a szampan leje się strumieniami. Tuż po północy sielski nastrój imprezy zakłóca wiadomość o tym , że piękna narzeczona Eryka znika z posiadłości. Na miejsce zostaje wezwana policyjna detektyw Julia Krawiec, której asystuje nowa podopieczna Michalina Bodnar.
Pierwsze podejrzenia policji, że narzeczona Eryka rozmyśliła się i zrezygnowała ze zbliżającego się wielkimi krokami ślubu , szybko zostają zweryfikowane. W miasteczku bowiem dochodzi do kolejnych incydentów i wszystko wskazuje na to , że zaginięcie młodej dziewczyny jest z nimi powiązane.
Atmosfera w domu Kornatowskich staję się coraz bardziej napięta. Rodzina o nieskazitelnej jak dotąd reputacji , okazuje się daleka od ideału…

„Rajskie Ptaki” to świetny kryminał i jeszcze lepsza powieść psychologiczno-społeczna. Autorka porusza po raz kolejny wiele tematów i każdy wprowadzany jest do fabuły książki po mistrzowsku. Polubiłem bardzo ten styl pisania Marty Zaborowskiej. Autorka widać , że rozwija swój warsztat pisarski z każdą stroną i że to co robi sprawia jej wielką przyjemność. Doskonale snuje wszystkie wątki , równomiernie dostarczając czytelnikowi informacji na każdy temat.

Wciągająca fabuła, wartka akcja, tajemnica skrywana przez rodzinę Kornatowskich. Ku mojemu miłemu zaskoczeniu pojawia się wątek satanistyczny. Są to raczej gusła i średniowieczne zabobony pochodzące z Ukrainy. Dostajemy również watek miłosny który wisiał w powietrzu już w poprzedniej części. Co do zakończenia jest zaskakujące i nieprzewidywalne, bo takie najbardziej lubimy w tego typu książkach. Książka jednym słowem trzyma w napięciu.

Lektura całkowicie mnie pochłonęła i od pierwszej do ostatniej strony kibicowałem Julii Krawiec nie tylko na płaszczyźnie zawodowej , ale też prywatnej. Nie dość , że sprawa którą ma do rozwiązania jest dość trudna , to życie jej nie oszczędza i rzuca kolejne kłody pod nogi. Bohaterka często staje przed ciężkim i trudnym wyborem który może spotkać również i nas. Praca czy rodzina. By znaleźć odpowiedź na to pytanie , musicie sięgnąć sami po książkę Marty Zaborowskiej „Rajskie Ptaki”.
Osobiście polecam gorąco i zapraszam do lektury wszystkich którzy cenią sobie dobry Polski kryminał.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.