Twenty One Pilots zapowiadają nowy album i wydają „Overcompensate” [analiza teledysku]

Twenty One Pilots powracają silniejsi niż kiedykolwiek w swoim nowym singlu Overcompensate. Kilka tygodni temu, fani zespołu zauważyli czerwone taśmy pojawiające się na okładkach albumów w serwisach streamingowych. Część z nich otrzymała także listy od miasta DEMA.

Od tamtej pory rozpoczęły się spekulacje na temat nowego albumu zatytułowanego Clancy, którego premiera jest zaplanowana na 17 maja 2024. Zespół rozpoczął także typową dla siebie akcję promocyjną w postaci umieszczania w różnych miejscach na świecie plakatów z nowym logo. Pierwszy z nich pojawił się w Warszawie. Biorąc pod uwagę lokalizację Polski na mapie Europy, czyżby było to nawiązanie do „East is up” z piosenki Nico and the Niners?

@platinumperfection

BRB CURRENTLY SCREAMING‼️ #twentyonepilots #tylerjoseph #joshdun #clikkie #21pilots #tøp #theclique #tøpfan #REDTAPE #newalbum #newsong #newtwentyonepilotsalbum #inferno #fire #dema #platinumperfection @twenty one pilots @joshua dun

♬ original sound – B1gBruh

 

Utwór Overcompensate rozpoczynają słowa Welcome back to Trench oraz znane nam już z piosenki Bandito:

I created this world

To feel some control

Destroy it if I want

So I see Sahlo Folina

Sahlo Folina

 

Przyznam, że osobiście miałam „ciary” słysząc melodię znaną mi jeszcze z czasów liceum, kiedy to zakochałam się w zespole dzięki albumowi Trench. Jak wiemy z czterominutowego filmiku I Am Clancy streszczającego lore albumów z ostatnich siedmiu lat (Blurryface, Trench, Scaled and Icy), Tyler Joseph od samego początku odgrywał rolę tytułowego bohatera. Z filmiku dowiadujemy się między innymi, że Clancy jest jedyną postacią, której udało się uciec z DEMY – miasta będącego pod kontrolą dziewięciu biskupów, na których czele stoi Nico. Miasto to jest utożsamiane z negatywnymi myślami oraz wewnętrznymi demonami, z którymi walczy wokalista. Biskupi zmuszają mieszkańców do wyznawania religii zwanej „vialismem„, zgodnie z którą samobójstwo jest jedynym sposobem na zakończenie cierpienia oraz zapewni im gloryfikację. Krainą stanowiącą symbol wyzwolenia oraz walki o wolność jest Trench, gdzie przebywa Josh Dun (perkusista, przyjaciel wokalisty) wraz z Banditos (grupą rebeliantów, która sprzeciwia się terrorowi biskupów). Razem szukają oni Clancy’ego oraz pomagają mu w ucieczce z DEMY.

 

Zarówno tekst piosenki, jak i teledysk wskazują na powrót Clancy’ego w pełni sił oraz zrozumienie, że to on musi stanąć na czele rebeliantów, aby doprowadzić do pokonania biskupów. W pewien siebie sposób śpiewa o narodzinach Clancy’ego przed naszymi oczami oraz o tym, że nie zawaha się zrekompensować czasu straconego podczas pobytu w DEMIE. Jak pamiętamy z końcówki teledysku do The Outside, Clancy’emu udaje się uciec od biskupów i przejąć należącą do nich moc. Może się zdawać, że skoro złowrogie siły zostały pokonane, a Nico nie żyje to mieszkańcy Trench są już bezpieczni.

Pomimo, że w teledysku do Overcompensate możemy zaobserwować jak Clancy uczy mieszkańców Trench korzystania z przejętej od złoczyńców mocy, a tekst utworu wskazuje na powrót bohatera w pełnej chwale, osobiście jestem przekonana, że nie obędzie się bez poświęceń. Moją szczególną uwagę przykuł specyficzny uśmiech Tylera na samym końcu teledysku, a także słowa Don’t sleep on a boy who can’t fall asleep twice. Jeśli sen jest w tym przypadku symbolem śmierci (z racji, że biskupi dzięki swojej mocy mogą kontrolować jedynie martwe ciała), można ten wers postrzegać jako ostrzeżenie – pytanie jednak czy skierowane w kierunku DEMY czy – wbrew pozorom – ku postaciom zamieszkującym Trench. Na X’ie krążą już fanowskie teorie dotyczące tzw. „b side” albumu z alternatywną wersją historii.

Uśmiech Tylera na końcu teledysku do Overcompensate

 

W wywiadzie dla BBC Radio 1 Tyler Joseph wspominał o symbolice dangerous bent symbol, o którym śpiewa w utworze. Jest to nawiązanie do znaku drogowego ostrzegającego przed mocnym zakrętem. Wokalista tworzy analogię do swojego zdrowia psychicznego i opowiada o tym, że w wielu momentach swojego życia zamiast zwolnić, ignorował tego typu znaki. Warto także dodać, że wspomniany znak został stworzony przez Nicolasa Bourbakiego. Jest to kryptonim grupy matematyków, którzy łączą się z lore przedstawionym w albumach zespołu.

 

W teledysku widzimy także mieszkańców Trench, którzy noszą taśmy – niektórzy w kolorze czerwonym, inni w żółtym.  Skoro kolor czerwony w symbolice zespołu jest związany z DEMĄ, a żółty z Trench, może to oznaczać, że postaci te są na różnych etapach uwolnienia się od mocy biskupów. Zapewne misją Clancy’ego będzie „przekonwertowanie” wszystkich na dobrą stronę, jednak wizja wykorzystania złowrogiej mocy biskupów w dobrym celu może być trudną misją…

Mieszkańcy Trench z różnymi kolorami taśm na ubraniach

 

Tyler Joseph niejednokrotnie wypowiadał się na temat swoich zmagań z wiarą. Chrześcijaństwo z pewnością stanowi inspirację dla historii przedstawionej w albumach zespołu, a postać Clancy’ego może być inspirowana biblijnym Jezusem. Czy misja będzie więc wiązać się z poświęceniem głównego bohatera dla dobra ogółu? Z pewnością dowiemy się tego po przesłuchaniu nadchodzącego albumu.

1 Komentarz
  1. […] w różnych zakątkach świata, a także wypuszczeniu Overcompensate (o którym pisałam już w tym artykule), przyszła pora na kolejny singiel – Next September. Wraz z utworem, Tyler Joseph i Josh Dun […]

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.