Tegoroczna edycja festiwalu Up To Date to nowy rozdział w historii wydarzenia. Festiwal nie tylko zmienił swoje daty i odbędzie się w dniach 23-24 czerwca, ale też przeniósł się do nowej miejscówki, którą, trzyma w tajemnicy. Jest to nawiązanie do korzeni klasycznych rave’ów w formule secret location. Teraz odkrywa kolejne karty związane z zapowiadaną konferencją o tematyce ekologicznej oraz strategią mającą na celu realne zmniejszenie wpływu festiwalu na środowisko. Partnerem zielonych zmian jest wiodący prym w branży energii odnawialnej białostocki Climate Tech – grupa Electrum.
Up To Date, znany ze swojej wrażliwości na sprawy społeczne, zwrócił w tym roku swoją uwagę w kierunku naszej planety. Skupił się na wdrażaniu radykalnej, wielopłaszczyznowej strategii mającej na celu zmniejszenie wpływu festiwalu na środowisko naturalne. Nieodłącznym partnerem zmian jest białostocki Climate Tech – grupa Electrum, partner strategiczny festiwalu działający w branży energii odnawialnej, technologii i informacji.
„Widząc jak mocno nasz merch ekscytował publiczność UTDF, nie było łatwo podjąć decyzję o rezygnacji z jego produkcji. Dodatkowo, z punktu widzenia budżetu festiwalowego, jawiła się ona jako jeszcze trudniejsza. Niemniej jednak, stawiamy na odpowiedzialność i przyszłość, więc o dalszym generowaniu nadprogramowych śmieci mowy być nie może. Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie odzieży z odzysku będzie równie (lub nawet bardziej) atrakcyjne. Pozwoli to jednocześnie na redukcję naszego negatywnego wpływu na środowisko naturalne” mówi Jędrzej Dondziło, Dyrektor Programowy Up To Date Festival.
Branża mody ma ogromny wpływ na zmiany klimatyczne. Ocenia się, że producenci odzieży odpowiedzialni są za 10 procent emisji dwutlenku węgla i za około 20 procent zanieczyszczeń wody. Organizacja Ellen MacArthur w raporcie z 2019 roku obliczyła, że co sekundę na wysypisko trafia ciężarówka wypełniona odzieżą. Up To Date Festival nie chce być częścią tego procesu, dlatego jednym z fundamentów strategii proekologicznej festiwalu jest całkowita rezygnacja z produkcji nowej odzieży promocyjnej i skupienie się na rozwoju serii UTDF De Luxe opartej na modzie cyrkularnej.
„Już raz zrezygnowaliśmy z masowej produkcji ubrań Pozdro Techno, bo dla nas techno to dużo więcej niż chwytliwe hasełko. Jak mówi ludowa mądrość: Techno to nie napis na dropsach. Tak więc wtedy zrobiliśmy to z miłości do Kultury, dziś robimy to z miłości do Natury. Nie będzie życia na Ziemi, nie będzie Techno. “ zauważa Cezary Chwicewski, Content Creative Up To Date Festival.
OBEJRZYJ FILM „MOŻNA MIEĆ WIĘCEJ, MAJĄC TO SAMO”
UTDF De Luxe to kolekcje tworzone z pasją, miłością do muzyki i odzieży używanej będące nieodłączną częścią festiwalu od 2016 roku. Pomysłodawczynią i dyrektorką kreatywną kolekcji jest Karolina Maksimowicz, współzałożycielka festiwalu. Bazą UTDF De Luxe są ciuchy osobiście wyselekcjonowane w białostockich second handach przez Karolinę i jej team. Każdy element kolekcji poddawany jest kompleksowemu procesowi nadania mu nowego życia poprzez konieczne naprawy, wyczyszczenie i kreatywne odświeżenie. Ubrania są farbowane, przeszywane, umieszcza się na nich nadruki lub wyszywa hasła bliskie idei festiwalu. UTDF De Luxe to gratka nie tylko dla tych, którym bliski jest los planety, ale także dla szukających wyjątkowości w modzie – każdy element ubioru stworzony został tylko w jednym egzemplarzu.
„Od 6 lat powoli, ale systematycznie i konsekwentnie odchodzimy od produkcji nowych ubrań, oraz gadżetów na rzecz recyklingu i upcyklingu materiałów już wcześniej użytych. Podobnie jest z działaniami scenograficznymi. Myślę że jest to bardzo spójne z naszym zespołowym myśleniem o otaczającej nas rzeczywistości. ” – mówi Karolina Maksimowicz.
Kolekcja UTDF De Luxe dostępna będzie w oficjalnym sklepie na terenie festiwalu, gdzie uczestnicy będą mieli ostatnią możliwość kupienia także ciuchów promocyjnych, które pozostały w magazynach z poprzednich edycji. Co więcej, podczas Up To Date Festival Secret Location będzie można z pomocą festiwalowego teamu samodzielnie spersonalizować swoje własne ubrania w specjalnie dedykowanej temu strefie.
Z UTDF De Luxe naturalnie łączą się scenografie festiwalowe, które rok rocznie podbijają serca publiczności. Kreatywne punkty przestrzeni festiwalowej również są tworzone z materiałów z drugiej ręki i podbijają social media uczestników festiwalu.. Co więcej, najsłynniejszy białostocki system nagłośnieniowy, czyli Pozdro Techno Sound System, także został zbudowany z użyciem materiałów z odzysku.
Do programu muzycznego festiwalu Up To Date Festival dołączają dwa panele dyskusyjne zamknięte w formule konferencji noszącej tytuł „DO WE REALLY CARE? #balance #climatetech #responsibility”. Wydarzenie jest częścią wspólnej, proekologicznej strategii Up To Date Festival i firmy Electrum.
ZAPISZ SIĘ DO WYDARZENIA “DO WE REALLY CARE? #balance #climatetech #responsibility”
„Strategiczne partnerstwo z Up To Date Festival to dla Electrum szansa na szerokie zaprezentowanie naszego podejścia do kwestii edukacji i dobrych praktyk w obszarze zapobiegania zmianom klimatycznym oraz ochrony środowiska. Cieszymy się, że jako białostocki Climate Tech, możemy wspierać wydarzenie, które zarówno pod względem wartości kulturalnej jak i promocji ekologii tak dobrze wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju. Chcemy, by z naszą pomocą, Up To Date Festival stawał się pod względem odpowiedzialności społecznej punktem odniesienia dla innych imprez muzycznych w Polsce;aby realna zmiana środowiskowa mogła zaistnieć na większą skalę” – mówi Gabriela Popławska, Head of Brand and IP, Electrum Holding.
Motywem przewodnim konferencji jest wspólna refleksja nad funkcjonowaniem podmiotów muzycznych w kontekście dbania o dobrostan planety. Spotkania odbędą się w sobotę 24 czerwca w Nie Teatrze – nowej przestrzeni kultury w Białymstoku. Pierwszy panel oscylujący wokół tematyki bezpośredniego wpływu branży muzycznej na środowisko poprowadzi Misia Furtak, piosenkarka i reprezentantka organizacji Music Declares Emergency Poland. Druga dyskusja skupi się na analizie nierówności w świecie muzycznym zakorzenionych między innymi w lokalizacji geograficznej scen. Rozmowę poprowadzi Cezary Chwicewski z Up To Date Festival.
Konferencja odbywa się także dzięki współdziałaniu festiwalu Up To Date z norweskim Monument Festival w projekcie wspartym przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Poza konferencją, współpraca dwóch techno gigantów to także wymiana polegająca na współtworzeniu programów organizowanych przez nich festiwali, a w ramach samego Up To Date Festival na zaproszeniu do Białegostoku artystów i artystek z Norwegii i Ukrainy. Mimo imponującej reprezentacji muzycznych gości zza granicy Up To Date Festival zdołał zmniejszyć procent artystycznych podróży samolotem o 15%. Wielu z wykonawców i wykonawczyń przyjedzie do Białegostoku pociągiem, do czego festiwal gorąco zachęca także publiczność.. Podróżowanie komunikacją zbiorową, w tym pociągiem, produkuje o wiele mniej CO2 niż podróż samolotem. Więcej o podróżowaniu do Białegostoku znajdziecie w specjalnym przewodniku na stronie internetowej festiwalu pod tym linkiem: https://uptodate.pl/polaczenia-z-bialymstokiem
Oprócz wprowadzania nowych rozwiązań festiwal kontynuuje także wieloletnie dobre praktyki dedykowane zmniejszeniu wpływu wydarzenia na środowisko. Jak co roku napoje wydawane festiwalowiczom będą w wielorazowych kubkach, a śmieci będą segregowane zgodnie z zasadami recyklingu. Co więcej, Up To Date Festival stawia kolejny krok w stronę ograniczania ilości materiałów drukowanych rezygnując z papierowych festiwalowych informatorów. Wszystkie potrzebne informacje publiczność znajdzie na stronie internetowej festiwalu. Dodatkowo, Up To Date Festival nawiązał współpracę z lokalnym producentem wody, dzięki czemu osoby uczestniczące w wydarzeniu będą mogły zakupić wodę w butelkach zwrotnych. Bezpieczeństwo publiczności jest najwyższym priorytetem Organizatorów festiwalu Up To Date, dlatego woda będzie dostępna w atrakcyjnej cenie, a na terenie festiwalu będą znajdować się punkty do zwrotu butelek. Organizatorzy przypominają, że część terenu festiwalu wyłączona jest z możliwości poruszania się z butelkami wielorazowego użytku i zachęcają do przelania wody do wielorazowego kubka przy jej zakupie w barach.
Tegoroczne zmiany to dopiero pierwszy etap strategii redukcji wpływu Up To Date Festival na środowisko. Organizatorzy intensywnie pracują nad jej kształtem wraz ze swoim strategicznym partnerem Electrum, jednocześnie zachęcając publiczność do dzielenia się swoimi przemyśleniami i pomysłami, które można wysyłać na adres e-mail: kontakt@uptodate.pl
Up To Date Festival odbędzie się w dniach 23-24 czerwca w Białymstoku w sekretnej lokalizacji znajdującej się w granicach miasta. Bilety na wydarzenie można kupić za pośrednictwem platformy Going. Karnety Early Birds są wyprzedane, a karnety Warm będą w sprzedaży w cenie 330 zł tylko do 11 czerwca. Cena biletów jednodniowych wynosi obecnie 170 zł i także zwiększy się po 11 czerwca.
KARNETY I BILETY NA UP TO DATE FESTIVAL 2023 W SPRZEDAŻY
Up To Date Festival 2023 SECRET LOCATION
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU
23-24. CZERWCA 2023
SECRET OUTDOOR LOCATION
Białystok, Poland
Instagram | Facebook | Soundcloud | Youtube
PIĄTEK: ALLG b2b gummi, Amulador, Azu Tiwaline, Civilistjävel! live, D-Leria live, Dynasonic live, Henrii Havaas, Joachim Spieth live, Keen Distress live, Lara Palmer b2b Aksamit, Launaea live, Luigi Tozzi live, mad miran b2b Glassz, Moonlight Resort & Spa live, Mun Sing live, Ossia live, Puce Mary live, Rhyw, DJ Slugo, Viels live, Zenker Brothers
SOBOTA: 2 Bad Mice, Andrea Belfi live, Antenes b2b Erika, Bambi Uzi b2b Nova Cheq, bvdub live, Chontane b2b Cranz, Commodo, Fireground live, Gosha Savage live, Igor Glushko, Mareena b2b Kerrie, Maria W Horn live, NFNR live AV, Sedvs live, Surgeon, Syncøpe live, Teki Latex, The Transcendence Orchestra live, upsammy + Jonathan Castro live AV, YAC live
O UP TO DATE FESTIVAL
Up To Date Festival to kameralny festiwal muzyki elektronicznej, który od 13 lat odbywa się w Białymstoku – sercu północno-wschodniej Polski. Festiwal znany jest ze swojego głębokiego zakorzenienia w tkankę miejską oraz wspierania lokalnej kultury. Dotychczasowe wydarzenia UTDF odbywały się w tak różnorodnych przestrzeniach, jak Stadion Miejski w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska czy Pałac Branickich.
W dobie ciągłego wzrostu i niepohamowanego rozwoju Up To Date Festival chce być jeszcze bardziej autentyczny i bliżej swoich korzeni, czyli kultury rave z lat 90. Z tego względu tegoroczna edycja festiwalu Up To Date odbędzie się w nowej, czerwcowej dacie (23 i 24 CZERWCA) oraz sekretnej lokacji na świeżym powietrzu, która znajduje się blisko centrum Białegostoku. Organizatorzy festiwalu pragną w tym roku jeszcze mocniej zaakcentować siłę i piękno otaczającej ich natury z jednoczesnym podkreśleniem wyjątkowości miasta i jego okolic. Bliska odległość Puszczy Knyszyńskiej i Białowieży od Białegostoku, podlaska gościnność oraz otwartość, to aspekty, które w roku 2023 wybrzmiewają ze zdwojoną siłą. Dogłębna eksploracja źródeł Up To Date festiwalu oczywiście będzie miała odzwierciedlenie w programie muzycznym – starannie wyselekcjonowana współczesna muzyka elektroniczna: techno czy electro oraz nieszablonowa muzyka klubowa przepełniona szacunkiem do jungle, bassu i dubstepu. Fanów spokojniejszych podróży dźwiękowych zadowolą ambientalne eksploracje wzbogacone jeszcze większą niż dotychczas liczbą muzycznych eksperymentów.
Organizatorzy festiwalu Up To Date stoją za wieloma aktywnościami łączącymi działalność kulturalną i społeczną, które silnie rezonują regionalnie i ogólnopolsko. Na kartach historii na zawsze zapisały się, m.in. “Wyślij pocztówkę do Babci”, mural dla szpitala dziecięcego w Białymstoku czy Aleja Ambientowa w Białymstoku. Bez względu na charakter działań ich fundamenty – pasja i oddanie sprawie – pozostają niewzruszone.
O ELECTRUM
Grupa Electrum to wiodący polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, oferujący kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji. Dojrzałość technologiczna jej ekspertów pozwala na dostarczanie produktów i usług, które są odpowiedzią na potrzeby przemysłu i biznesu zmieniające się wraz z postępującą transformacją energetyczną. Tworzy i wprowadza w życie rozwiązania oraz buduje projekty oparte o ideę indywidualnego miksu energetycznego, zachowując równowagę między odpowiedzialnością społeczną i środowiskową biznesu a aspektem ekonomicznym.
Więcej o grupie Electrum można znaleźć na naszych kanałach społecznościowych na LinkedIn, Facebooku i Instagramie.
O PROJEKCIE WSPÓŁPRACY MONUMENT FESTIVAL & UP TO DATE FESTIVAL
Projekt zatytułowany „Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market” korzysta z dotacji w wysokości 29 800 euro z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Celem projektu jest wsparcie i stworzenie nowych możliwości polskim, norweskim i ukraińskim artystom muzyki elektronicznej oraz inicjatywom muzycznym działającym na peryferiach większych ośrodków kulturalnych. Inicjatywa ma na celu stworzenie networkingu i współkuratorskiej wymiany artystycznej pomiędzy polskimi i norweskimi inicjatywami kulturalnymi działającymi w środowisku muzyki elektronicznej.