Znamy program 14. American Film Festival!

American Film Festival rozpocznie się już za dwa tygodnie! Właśnie poznaliśmy pełny program 14. edycji festiwalu celebrującego niezależną kinematografię amerykańską.

Kadr z filmu „Dream Scenario” (2023)

Tegoroczna edycja American Film Festival rozpocznie się już 7 listopada i potrwa do 12 listopada (do 19 listopada online na platformie Nowe Horyzonty VOD). Jak co roku, fani niezależnego kina amerykańskiego przyjadą do Wrocławia w poszukiwaniu perełek filmowych, których z pewnością nie zabraknie.

Filmem otwarcia będzie  „Dream Scenario” z Nicolasem Cagem w roli głównej. Prosto z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto najnowszy film Kristoffera Borgliego („Chora na siebie”) trafi na ekrany wrocławskiego kina Nowe Horyzonty. „Dream Scenario” to czarna komedia o wykładowcy Paulu (Nicolas Cage), który nagle zaczyna pojawiać się w snach miliona obcych osób. Film zdobywa same przychylne recenzje od krytyków (uzyskał 92% na portalu Rotten Tomatoes!), którzy twierdzą, że „Dream Scenario” znakomicie łączy komedię ze społecznymi zjawiskami jak cancel culture, social media czy kwestie współczesnego postrzegania kategorii męskości.

Kadr z filmu „Memory”

Natomiast na zakończenie festiwalu widzowie zobaczą „Memory” w reżyserii Michela Franco („Nowy porządek”, „Sundown”). Jessica Chastain oraz Peter Sarsgaard wcielają się w role dwójki życiowych rozbitków, próbujących zaleczyć dawne traumy.

Kadr z filmu „Pierwszy gol”

W programie nie zabraknie także najnowszego filmu laureata Oscara Taiki Watitiego, autora m.in. „Jojo Rabbit”, „Free Guy” czy „Thor: Ragnarok”. „Pierwszy gol” to oparty na faktach komediodramat o jednej z najgorszej drużynie piłki nożnej, reprezentacji Samoa Amerykańskiego. W rolę trenera wciela się Michael Fassbender („The Killer”, „X-Men: Pierwsza klasa”, „Bękarty wojny”).

Kadr z filmu „Priscilla”

Bez wątpienia na film „Priscilla” Sofii Coppoli przybędą tłumy. O produkcji było już głośno wiele miesięcy przed światową premierą podczas wrześniowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film opowie o życiu żony w cieniu słynnego Króla Rock’n’Rolla, którą Priscilla spisała w swojej autobiografii „Elvis and Me”. W tytułową bohaterkę wciela się Cailee Spaeny (Nagroda dla Najlepszej Aktorki na festiwalu w Wenecji), a w Elvisa, znany z serialu „Euforia”, Jacob Elordi.

Kadr z filmu „Dziwne ścieżki życia”

Almodovar i western? Czemu nie! Wyczekiwany krótkometrażowy film kultowego reżysera poruszy temat spotkania po latach dwóch rewolwerowców, w których wcielili się Pedro Pascal i Ethan Hawke.

W programie American Film Festival tradycyjnie znalazły się wyjątkowe retrospektywy. W tym roku organizatorzy postawili na drugą część retrospektywy Roberta Altmana („Trzy kobiety”, „Kto zabił ciotkę Cookie?”) oraz duetu Camille Billops i Jamesa V. Hatcha („Suzanne, Suzanne”, „Starsze kobiety i miłość”). Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć także zestaw ponadczasowej klasyki kina amerykańskiego: film „Return to Reason” (zestawu odrestaurowanych pierwszych filmów Mana Raya, do którego nową muzykę wykonali Jim Jarmusch i Carter Logan z zespołu SQÜRL), „Niebiańskie dni” Terrence’a Malicka oraz „Czarnoksiężnik z Oz” Victora Fleminga.

Kadr z filmu „Niebiańskie dni”

Program festiwalu w tym roku składa się z sekcji filmowych tj.: Highlights, coming-of-age, Spectrum, Special Docs, Midnight Indies, American Shorts, Sezon czy Pomiędzy.

Na gali otwarcia 14. AFF-u zostaną wręczone także dwie nagrody Indie Star Awards. Laureatami w tym roku są Adele Romanski – wybitna producentka, stojąca za sukcesami m.in. oscarowego „Moonlight” czy „Aftersun” oraz Alex Ross Perry – reżyser m.in. „Do ciebie, Philipie” i „Her Smell. Dodatkowo twórczość obu nagrodzonych będzie można zobaczyć na festiwalu w ramach retrospektyw.

*cały program 14. American Film Festival tutaj

Start biletów na pojedyncze seanse stacjonarne rozpocznie się już dziś (25 października) o godzinie 12 na stronie: www.americanfilmfestival.pl

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.