Instrumenty dęte – czym się różnią i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

W tym wypadku zdecydowanie jest to jeden z mniej popularnych rodzajów instrumentów. Wynika to m.in. z tego, że sekcja dęta wymaga nieco więcej poświęcenia i nie jest tak efektowna jak gitara elektryczna czy klawisze. Jedno jest jednak pewne, że solo na saksofonie to zdecydowanie coś niezwykle wyrafinowanego. Praktyka jednak wskazuje na to, że aby zostać wirtuozem trzeba mieć nie wyłącznie talent, a masę samozaparcia i czasu na ćwiczenia. W grupie instrumentów dętych znajdują się instrumenty bardziej wymagające i mniej. Od czego zacząć swoją przygodę? Który wybrać na sam początek? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

Tuba jako wybór dla początkujących

W zasadzie jest to jeden z łatwiejszych instrumentów i warto właśnie od niego zacząć. Tuba to doskonały instrument, który generuje głównie bas w orkiestrze. To bardzo specyficzny instrument dęty, który odpowiada zarówno za podkład basowy, jak i razem z perkusją tworzy generuje sekcję rytmiczną. Wbrew pozorom można na nim grać również solówki i w tym aspekcie wystarczy jedynie kreatywność. Bez tubisty nie ma sekcji dętej i to właśnie ona odpowiada za zachowanie rytmu.

Instrument dęty z charakterystycznymi solówkami – saksofon

W dość krótkim czasie można opanować na poziomie podstawowym jego możliwości. Mowa tu jednak o fundamentach w postaci poruszania się po instrumencie, a także trzymaniu dźwięku i odpowiednim operowaniu oddechem. Do wyboru masz kilka rodzajów saksofonu. W praktyce jednak najczęściej wybierany jest saksofon altowy bądź tenorowy. Sopranowy i barytonowy to jednak rzadsza decyzja w szczególności początkujących. Tutaj jednak trzeba mieć na uwadze, że w odróżnieniu od tuby na rynku muzycznym jest duża konkurencja wśród saksofonistów. Jednak jeśli dobrze opanujesz umiejętności gry oraz improwizacji, to  saksofon sprawdza się w kameralnych zespołach, jak i większych orkiestrach – solo oraz w sekcji.

Klarnet jako instrument dęty dla wymagających i bardziej doświadczonych

Tutaj trudność wynika w szczególności z tzw. dodatkowej klapę duodecymowej. Odpowiada ona za to, że przy graniu gam szczytowych dźwięków jest więcej, jednak zdecydowanie ciężej jest trafić w odpowiednie. W szczególności ten problem występuje, gdy muzyk wchodzi do góry po kolejnych dźwiękach, a następnie z powrotem w dół. Klarnet ma ogromną skalę, którą warto wykorzystać, jednak oznacza to, że jest bardziej skomplikowany i wymaga więcej nauki. Ponadto klarnecista zagra na saksofonie, ale nie zadziała to w żaden sposób w drugą stronę.

Trąbka jako najbardziej popularny instrument dęty

Instrument ten posiada zastosowanie orkiestrach, big-bandach i zespołach kameralnych. W zasadzie jeśli zamierzasz dorabiać, to niejednokrotnie trąbka to podstawa w trakcie niektórych imprez, eventów i niejednokrotnie niestety pogrzebów. Instrumenty dęte doskonale się odnajdują w każdym gatunku muzycznym. Trąbka z kolei to fundament klasyki. Jeśli zamierzasz jednak grać jazz lub muzykę rozrywkową, to będzie to oryginalny dodatek do każdej kompozycji. Instrument ten nie należy do najłatwiejszych. Każdy dźwięk wymaga dużej dawki, a następnie idealnej kontroli jego wypuszczania z płuc. Wskazać też należy na to, że trąbka dysponuje dość szeroką skalą sięgającą od fis do C3. Dokonując wyboru wybierz jednak to co odpowiada Ci brzmieniowo i wizualnie. Przemyśl na czym chcesz nauczyć się grać i realizuj swoją pasję, gdyż instrumenty wymagają poświęcenia. Z perspektywy długoterminowej jednak nigdy nie pożałujesz przeznaczonego w ten sposób czasu!

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.