Nowy album Lany Del Rey “Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd” [RECENZJA]

Właśnie ukazała się dziewiąta płyta Lany Del Rey. Po raz kolejny artystka zabrała Nas w sentymentalną podróż, tym razem jednak jeszcze bardziej liryczną, odważniejszą i osobistą.

Okładka płyty „Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd”

Są takie momenty, gdy żałujesz, że nie sięgnęłaś/-ąłeś po twórczość danego artysty wcześniej. Po przesłuchaniu najnowszego albumu intrygująco zatytułowanego „Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd” chcę poznawać więcej muzyki tej autorki, zagłębiać się w opowiadane przez nią historie i poznać jako człowieka.

Bo choć od debiutanckiej płyty Lany Del Rey „Born To Die” (2011) i jej wielkiego hitu „Video Games” minęła już ponad dekada, to dopiero „Did you know that…” może sprawić, że nawet najbardziej zatwardziali miłośnicy muzyki mogą zainteresować się konceptem i brzmieniem tej płyty.

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać postaci Lany Del Rey i szerzej omawiać jej ewidentnej oraz konsekwentnej inspiracji dawnym Hollywood, słoneczną Californią, a także gwiazdami amerykańskiej sceny muzycznej głównie lat 60. i 70. XX wieku. Za swoich największych idoli uważa Julee Cruise, Milesa Daviesa, Lou Reeda, Nancy Sinatrę, Leonard Cohena, Amy Winehouse czy… Eminema, który uświadomił jej, że muzyką można przekazywać własną historię i głębsze treści.

Od lat artystka jest wierna gatunkowi pop, indie rock, czy dokładniej tzw. sadcore, tak jest i tym razem, jednak już bez wyraźnego zacięcia w stronę rapu (wcześniej współpracowała m.in. z ASAP Rockym).

Już od początku, w piosence „The Grants” usłyszymy chór gospel i pianino przygrywające piękną, poruszającą melodię, która tak naprawdę ma być tylko tłem do osobistego tekstu Lany Del Rey, a dokładniej Elizabeth Woolridge Grant. Kryjąca się od lat pod pseudonimami wokalistka, postanawia zrzucić zasłonę „milczenia” i wprost poruszyć kwestie swojej rodziny. Dostajemy utwór szczery, pełen miłości m.in. do swojej siostrzenicy oraz żalu po stracie babci i wujka, który zmarł w 2016 roku podczas wspinaczki po Górach Skalistych w Colorado.

Druga piosenka jest tytułową albumu. “Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd” to klasyczna ballada odnosząca się do prawdziwego, zapomnianego miejsca jakim jest Tunel Jergins w Californii. Przejście zostało otwarte w 1928 roku i zamknięte ze względów bezpieczeństwa po niemal 40 latach. Lana Del Rey wprost odnosi się do pięknych mozaik i kafelek w tunelu porównując je do swojego ukrytego piękna, które czeka na odkrycie. Artystka porusza kwestie głębokiej samotności i natrętnych myśli o zanikaniu w zapomnieniu oraz poszukiwaniu miłości głównie do samej siebie.

Jednym z najciekawszych utworów na płycie jest „A&W”. W niemal 7,5 minutowym utworze Lana Del Rey rozprawia się ze słabym kontaktem z matką i seksualnym napastowaniu. Rytm tu jest niezwykle intrygujący i budujący napięcie, a wysoki, wręcz płaczliwy głos wokalistki przeistacza się w silny, pełen zemsty niski dźwięk w ukrytej piosence „Jimmy” mówiącej o byłym partnerze uzależnionym od narkotyków. Krytycy uważają jednak, że „A&W” może odnosić się także do różnym łatkom przypisywanym artystce przez media i części fanów.

Jedną z nich ma być głęboka wiara Lany Del Rey. Pomimo, że piosenkarka podejmowała wcześniej kwestie religijne w swojej twórczości, to wzbudziła kontrowersję umieszczając na płycie przemówienie słynnego amerykańskiego pastora Judah Smitha („Judah Smith Interlude”). Mężczyzna znany jest ze swoich homofobicznych i antyaborcyjnych przekonań oraz poświęceniu się karierze celebryty zamiast posłudze. Zasłynął również bliską przyjaźnią z Justinem Bieberem. Część fanów Lany Del Rey zbojkotowało utwór i zapowiedziało usunięcie go ze swojej playlisty albumu „Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd”. Niektórzy z nich uważają jednak, że „Judah Smith Interlude” miało na celu zakpienie z pastora i nawiązać do jego słów mówiących o celu swojej działalności. Sens jaki płynie z ostatnich wersów to niesienie pomocy i sensu przede wszystkim sobie, nie innym. Lana Del Rey miałaby sugerować, że tworzy muzykę przede wszystkim o sobie, dla siebie (w wymiarze terapeutycznym).

Ta wersja zgadzałaby się np. ze znaczeniem utworu „Grandfather please stand on the shoulders of my father while he’s deep-sea fishing” czy „Kintsugi”, którego nazwa oznacza japońską technikę i sztukę naprawiania potłuczonej ceramiki łączącą kawałki metalem szlachetnym, np. złotem. Wokalistka podkreśla swoją kruchość i zwątpienia, które mogą być naprawione miłością i zmianą.

Na płycie znajdziemy wiele współprac. W „Candy Necklace” do głosu Lany Del Rey dołączył Jon Batiste, w „Paris, Texas” SYML, w „Let The Light In” Father John Misty, w “Margaret” Bleachers, w „Grandfather please stand on the shoulders of my father while he’s deep-sea fishing” pianista i kompozytor RIOPY, a w nawiązującym do zespołu Red Hot Chili Peppers utworze „Pepper” raperka Tommy Genesis.

Producentami albumu „Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd” są chociażby zdobywca 8 nagród Grammy Jack Antonoff, który współpracował m.in. z Taylor Swift i St. Vincent czy Mike Hermosa i Drew Erickson.

Album „Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd” jest pełny, przemyślany i niezwykle odważny. Lana Del Rey porusza jak nigdy osobiste kwestie robiąc to niemal poetycko. Zrezygnowanie z chwytliwych refrenów wyszło zdecydowanie na plus i podkreśla przesłanie albumu oraz bezkompromisową twórczość artystki. „Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd” jest godne zakupu (zwłaszcza w wersji winylowej), nie będą to ani stracone pieniądze, ani stracony czas. Lana Del Rey to świadoma artystka, która zachwyci Nas z pewnością jeszcze nieraz.

Pełna tracklista albumu “Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd”:

 1. The Grants
 2. Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd
 3. Sweet
 4. A&W
 5. Judah Smith Interlude
 6. Candy Necklace (z udziałem Jona Batiste)
 7. Jon Batiste Interlude
 8. Kintsugi
 9. Fingertips
 10. Paris, Texas (z udziałem SYML)
 11. Grandfather please stand on the shoulders of my father while he’s deep-sea fishing (z udziałem RIOPY)
 12. Let The Light In (z udziałem Father John Misty)
 13. Margaret (z udziałem Bleachers)
 14. Fishtail
 15. Peppers ( z udziałem Tommy’ego Genesis)
 16. Taco Truck x VB
Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.