[Recenzja Książki] Claudia Hammond – „Sztuka odpoczynku. Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach”

Nadeszły czasy kiedy większość z nas jest przemęczona gonieniem za pieniądzem, za lepszym życiem. Wyzysk i nadgodziny w pracy przyczyniają się do mniejszej koncentracji, nerwowości, depresji i różnych innych skutków ubocznych po chęci zarobienia jak najwięcej, aby godnie żyć w tych czasach.

Sam osobiście dałem się porwać w wir pracy, zapominając o odpoczynku. Sięgnąłem po „Sztukę odpoczynku” Claudii Hammond
z pewną rezerwą. Pierwsze co mnie w tej książce zauroczyło to zapach, ładne wydanie oraz pasek, który można potraktować jako zakładkę. To jest pewnego rodzaju nowość w mojej domowej biblioteczce. No, ale czas wziąć się za recenzję.

„Sztuka odpoczynku” jest podzielona na dziesięć rozdziałów. Uczestnicy badań, w których zapytani co ich najbardziej relaksuje, przy czym zwalniają tempo i mogą poczuć wewnętrzny spokój wybrali dziesięć form odpoczynku, na które złożyły się między innymi: technika medytacji „Mindfulness” ostatnio na topie. W Polsce coraz bardziej popularna jest właśnie ta medytacja, nazywana medytacją uważności.
Odpoczywamy też oglądając zwyczajnie telewziję, kąpiąc się w gorącej wodzie, spacerując wśród natury czy słuchając muzyki. Na każde z nich autorka poświęciła kilkanaście stron opowiadając z neutralnego punktu widzenia oraz przedstawiła badania naukowe, potwierdzając działanie tych form.

Nie wierzyłem nigdy w takie książki, nie chciałem ich czytać, bo dla mnie to była zwyczajna strata czasu, ale… postanowiłem się w końcu przełamać, szukając różnorodnych rzeczy, przy których mógłbym poczuć, że mój organizm i moja głowa są wypoczęte. I jak w tym przypadku sprawdziła się „Sztuka odpoczynku”
Claudii Hammond? Dla mnie rewelacja. Przede wszystkim podoba mi się to, że autorka niczego nie neguje, nie mówi „moim zdaniem jest tak, a nie tak”, ma swoje spostrzeżenia, ale tylko co do form wypoczynku i jego stosowania. Każdy z nas wypoczywa w inny sposób, na każdego działa co innego.

Jeśli czujecie, że nie dajecie rady, albo uważacie, że odpoczynek to zwykłe leniuchowanie i nicnierobienie, sięgnijcie po „Sztukę odpoczynku” i zobaczcie, że tak samo jak nasza aktywność, tak i odpoczynek jest bardzo ważny dla nas. A najważniejszym aspektem jest w tej materii nasze zdrowie.

Claudia Hammond zmienia podejście do wypoczynku i daje do zrozumienia, że mamy do niego prawo, a niestety coraz bardziej o tym zapominamy. Hammond jest nie tylko pisarką, ale również dziennikarką radiową w BBC Radio 4, w którym ma swój program „All in the Mind”. Mówi w nim o psychologii i o zdrowiu psychicznym.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.