[Recenzja Książki] „Jak uwolnić się od stresu” Jennifer Love, Kjell Hovik

Każdy człowiek został wyposażony w coś, co nazywa się „stresem”, aby móc walczyć o coś, bądź przetrwać. Stresujemy się kiedy na czymś nam zależy, kiedy coś spieprzymy, kiedy czekamy na rozwój jakichś wydarzeń. Gorzej jeśli przeżyliśmy traumy, stratę bliskiej osoby, świetną pracę, wtedy wiele czynników będących źródłem chronicznego stresu i poczuciem wewnętrznego rozdarcia, braku energii na cokolwiek sprawia, że możemy wpaść w chorobę bądź zaburzenie. Depresja nazywana przez wielu jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Co pokolenie, ludzie coraz bardziej nie radzą sobie z ogromnym lękiem, kolejki do psychologów i psychiatrów są strasznie długie, a i tak w Polsce temat leczenia zdrowia psychicznego jest tematem tabu. Tak jak na przykład seks.

„Jak uwolnić się od stresu” zawiera pięciostopniowy program radzenia sobie z problemami psychicznymi, które wyniszczają człowieka od środka. Możecie przeczytać w niej analizy czynników, które wpływają na gromadzenie się głębszych stanów depresyjnych. Dowiedzieć się można również jak organizm fizycznie odczuwa nadmierny poziom stresu np. notoryczny ból brzucha, problemy z sercem, brak apetytu, obniżone libido, a przede wszystkim jakie rzeczy stosować, aby pozbyć się zbędnych uczuć, które odbierają siły.

Autorzy podzielili swój poradnik na 5 kroków, w części pierwszej:

Krok pierwszy: Weź się w garść

Krok drugi: Określ obszar, nad którym masz kontrolę

Krok trzeci: Rzuć się w wir działania
Krok czwarty: Wyhamuj
Krok piąty: Czego się trzymać, z czego zrezygnować

Oraz w części drugiej rozpisali oni jak wykorzystać metodę pięciu kroków w praktyce, czyli:

– choroby przewlekłe

– kryzysy w rodzinie

– utraty

– traumy

– krach egzystencjalny

Jennifer oraz Kjell w oparciu o wnioski dzięki obserwacji i wieloletnim badaniom i swoim doświadczeniom z pacjentami pomagają zrozumieć mechanizm działania psychiki ludzkiej oraz oddziaływania jej na organizm.

„Jak uwolnić się od stresu” autorstwa lekarza psychiatrii Jennifer Love i neuropsychologa Kjella Hovika to pozycja obowiązkowa dla osób, które nie radzą sobie ze stresem i być może poszukują różnych środków aby sobie pomóc i wyjść z kryzysu psychicznego.

Za możliwość przeczytania poradnika podziękowania dla Wydawnictwa Muza S.A.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.