[Recenzja Książki] Piotr Langenfeld – „Quadira”

„Wojna oparta jest na oszustwie. Nie ma w niej miejsca , gdzie nie posługiwano by się szpiegostwem. Zaoferuj wrogowi przynętę i zwab go.”

Miesiąc czerwiec zaczynam z przytupem i wielką ekscytacją. Na tapetę bierzemy powieść sensacyjną „Quadira” Piotra Langenfelda. W oczekiwaniu na przesyłkę zapoznałem się troszkę z tematem poruszanym w książce i samym autorem.

Piotr Langenfeld – pisarz, publicysta, popularyzator historii. W przeszłości pracował jako dziennikarz i korespondent wojenny.
Pisał dla WP.PL, „Armia”, „Broń i Amunicja”. Dwukrotnie przebywał w Afganistanie, jako korespondent przy US Army. Swoją podróż i przeżycia związane z wyjazdem opisał w debiutanckiej książce „Afganistan. Dotknąłem wojny”.
Autor szesnastu powieści z gatunku sensacji i historii alternatywnej.

W Afganistanie u progu zwycięskiej ofensywy Talibów w jednej z zachodnich szkół dla dzieci, prowadzących przez szwedzko-polską fundację ginie dwóch pracowników.
Po tym wydarzeniu w Polsce powstaje w raz ze stroną szwedzką grupa robocza , której zadaniem jest wyjaśnienie tej sprawy. Do grupy zostaje zaangażowany były policjant – Adam Thomal.
Szkole szefuje twarda , bojowa kobieta – Anna „Quadira” Linberg. Związana mocno ze swoją misją i personelem, nie może uwierzyć w to, co się dzieję.
Po przylocie grupy do Afganistanu i wstępnym dochodzeniu okazuje się , że jej zastępca, Pakistańczyk posiada kompromitujące go materiały…
Jaka historia kryje się za śmiercią obywateli Polski i Szwecji? Jak poradzi sobie były policjant ? Jakie tajemnice skrywają personel i szefowa placówki?

Książka najogólniej mówiąc opowiada o wyjściu wojsk Amerykańskich wraz z sojusznikami z Afganistanu.
Już od pierwszej strony czuć wielkie zamiłowanie autora do Afganistanu. Widać jak na gołej ręce reporterski sznyt i doświadczenie zebrane wcześniejszym pobytem w kraju Talibów. Langenfeld widać, że zna kraj od poszewki, jest bardzo dobrze obeznany z tutejsza kulturą. Oprócz majestatycznych opisów przyrody i krajobrazów dostajemy to czego oczekujemy od powieści sensacyjnej.

Akcja prze do przodu , układy , zdrada, korupcja, walka i jeszcze raz walka. Ostrzał pobliskich miast, samochody pułapki wybuchające na ulicach i zamachy. Jednym zdaniem, dzieje się dużo. Czytając książkę mamy wrażenie , że razem z naszymi bohaterami ogarnia nas wojenne szaleństwo i to dosłownie.

„Quadira” to książka dla wymagających i przy czytaniu naprawdę warto się skupić. Łatwo zagubić się w tym: kto z kim , jak i gdzie i dlaczego. Śledztwo jest bardzo zagmatwane. Wszystko wokół wydaje się bardzo podejrzane i do ostatniej strony nie wiemy o co w tym wszystkim chodzi. Władza? Wpływy? Handel ludźmi?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w książce „Quadira”. Książka osobiście przypadła mi do gustu i zapewne nie będzie ostatnią która wyszła spod pióra Piotra Langenfelda. Wciągająca powieść sensacyjna z nietuzinkowymi postaciami i nagłymi zwrotami akcji. Polecam.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny