Relacja ze spotkania autorskiego z Joanną Jodełką

Długi jesienny wieczór to najlepszy czas na dobrą książkę albo na spotkanie z autorem ciekawych powieści sensacyjnych. Taką możliwość mieli czytelnicy 23 listopada na Multimedialnej Filii Bibliotecznej, gdzie gościła Joanna Jodełka. Pisarka przebojem weszła na rynek książki za sprawą głośnego debiutu, jakim była „Polichromia”. Kryminał został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru w 2010 roku, co dodało autorce już u progu kariery pisarskiej skrzydeł i upewniło, że ma talent i umiejętności.

Joanna Jodełka uważa, że kryminały to bajki dla dorosłych, gdzie zło zostaje ukarane. Czytelnik ma poczucie, że rozwiązanie zagadki, kto i dlaczego zabił, przywraca równowagę. Ostrzegała, że pisanie może „dopaść” każdego z nas i jest uzależniające. Chętnie opowiadała o inspiracjach, pomysłach. Do stworzenia debiutu wykorzystała wiedzę z dziedziny symboliki kościelnej, którą zajmowała się pisząc pracę magisterską na kierunku historii sztuki. Wyjaśniła, dlaczego jej książki nie są typowymi kryminałami, chociaż uparcie tak są określane – bardziej interesuje ją pisanie o tym, kto się boi i dlaczego, niż szukanie sprawcy zbrodni. Kobiety w jej książkach są silne, mężczyźni to nie cyniczni macho, ale bliżsi rzeczywistości – uwikłani w trudne relacje, niekiedy bierni, potrzebujący pomocy. Stąd nietypowa perspektywa, z jakiej czytelnik przygląda się opisywanej fabule. Kryminał w wydaniu Jodełki wymyka się z ram gatunkowych, intryguje czytelnika, zmusza do myślenia i zmiany oczekiwań wobec książki w trakcie czytania.

Przed spotkaniem Joanna Jodełka przeprowadziła warsztaty z pisania kryminałów z młodzieżą z GZS nr 2, w czasie których uczestnicy dowiedzieli się, że z połączenia normalnych przedmiotów, codziennych zdarzeń i zwykłych ludzi może powstać intrygująca historia kryminalna.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu Stowarzyszenia Przyjaciół Biblioteki pod Atlantami „Nie czytać to zbrodnia”, dofinansowanego ze środków gminy Wałbrzych.

Zdjęcia i opracowanie: Biblioteka pod Atlantami

img_9224

img_9227

img_9244

img_9284

img_9256

img_9272

img_92551

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.