[Wywiad] „wbrew pozorom zawód muzyka nie należy do najprostszych, wymaga wytrwałości i ciężkiej pracy” ~ Klaudia Kowalik

21 lipca Klaudia Kowalik zadebiutowała ze swoim singlem Tęsknię wydanym przez Universal Music Polska. Po premierze utworu miałem możliwość zadać kilka pytań artystce.

Mariusz Majchrzak: Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką?
Klaudia Kowalik: Moja przygoda z muzyką rozpoczęła się kiedy miałam 5 lat. Moi dziadkowie zauważyli, że lubię śpiewać i postanowili zapisać mnie do Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Początkowo uczęszczałam na zajęcia wokalne i baletowe. W wieku 7 lat dostałam się do szkoły muzycznej i rozpoczęłam edukację w klasie skrzypiec. Zawsze traktowałam muzykę bardzo poważnie i nigdy nie miałam wątpliwości, że jest to coś, czemu chcę poświęcić swoją przyszłość. Muzyka, to moja pasja, która towarzyszy mi każdego dnia.

Jacy artyści Cię inspirują?
Inspirują mnie artyści, którzy poprzez swoją twórczość przekazują autentyczne emocje, z którymi mogę się utożsamić. Do moich ulubionych zagranicznych artystów należą obecnie Aurora, Lana del Rey oraz Chris Martin. Jeśli chodzi o rynek polski, to bardzo lubię słuchać Arka Kłusowskiego, Krzysztofa Zalewskiego, czy zespołu Sorry Boys.

O czym opowiada Twój debiutancki singiel i z kim nad nim pracowałaś?
Utwór „Tęsknię” powstał dzięki współpracy z producentem i gitarzystą – Kubą Krupskim. Piosenka ta opowiada o tym, jak łatwo można zatracić się w miłości bez względu na to, jakie przyjmuje oblicza. Myślę, że emocje, które chciałam przekazać przez ten utwór są tak naprawdę bliskie każdemu z nas i doświadczamy ich na co dzień. Miłość, to piękne zjawisko, które potrafi być bardzo ulotne.

Czy w swoich piosenkach wolisz pisać o swoich doświadczeniach czy też może inspirujesz się sytuacjami, wydarzeniami ze swojego otoczenia?
W moich autorskich piosenkach jest zdecydowanie więcej emocji związanych z moimi osobistymi doświadczeniami, przemyśleniami, niż tych, które dotyczą obserwacji tego, co mnie otacza.

Oczywiście obserwacje również pełnią bardzo ważną rolę dla procesu tworzenia muzyki, ponieważ skłaniają mnie do różnego rodzaju przemysleń. Na pierwszym miejscu stawiam natomiast własne emocje, które sprawiają, że w sposób autentyczny mogę wyrazić to, co tak naprawdę czuję.

Studiowałaś wokalistykę jazzową i muzykologię. Muzyka była zawsze na pierwszym miejscu u Ciebie, czy miałaś też inne marzenia, cele w innej branży?
Zgadza się. Ukończyłam wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej im. Karola
Szymanowskiego w Katowicach oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Odkąd pamiętam muzyka zawsze była na pierwszym miejscu. Wszystkie moje marzenia zawsze dotyczyły i nadal dotyczą branży muzycznej. Choć wbrew pozorom zawód muzyka nie należy do najprostszych, wymaga wytrwałości i ciężkiej pracy, to wciąż nie przestaję marzyć i wierzyć, że uda mi się zrealizować wyznaczone cele. Z pasji i miłości do muzyki postanowiłam otworzyć
również własną szkołę muzyczną – Warsaw Music Academy. Nabór uczniów na rok 2021/2022 już
się rozpoczął. Jest to wyjątkowe miejsce przeznaczone zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, którzy pragną rozwijać swoje muzyczne zdolności.

Marzy Ci się z kimś duet z polskiej sceny muzycznej?
Bardzo chciałabym w przyszłości nagrać duet z Dawidem Podsiadło.

Jakiej muzyki słuchasz prywatnie? Jakie kawałki można byłoby znaleźć na Twojej playliście?

Słucham bardzo zróżnicowanych gatunków muzycznych począwszy od jazzu do muzyki elektronicznej, czy rockowej. Każdy z tych gatunków jest dla mnie bardzo inspirujący. Na mojej playliście można znaleźć m.in. utwory takie jak Sweather Weather (The Neighbourhood), Wicked Game (Chris Isaak), My Way (Frank Sinatra), czy West Coast (Lana del Rey). Choć piosenki wymienionych artystów znacznie różnią się od siebie, to każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego.

Występowałaś w takich krajach jak Włochy, Francja, Kanada, Bułgaria czy USA. Jak doszło do tych występów? Wyczytałem też, że nagrałaś dwie płyty z amerykańskim jazzmanem.

Od 10 roku życia zaczęłam brać udział w międzynarodowych festiwalach wokalnych. Większość z nich odbywała się zagranicą. Bardzo miło wspominam każdy z nich i cieszę się, że dzięki mojej rodzinie, która zawsze bardzo wspiera moją drogę muzyczną, miałam możliwość wyjeżdżania na konkursy i festiwale. Do występu w Stanach Zjednoczonych zostałam zaproszona przez Konsula Generalnego Mariusza Brymorę. Wystąpiłam wówczas dla Polonii w Los Angeles. Podczas koncertu zaśpiewałam z jazzmanem Stanem Breckenridge. Wspólnie nagraliśmy również dwie płyty jazzowe „All about jazz” oraz „Jazz is alive!”. Zarówno na pierwszym, jak i drugim albumie znajdują się amerykańskie standardy jazzowe, które nagraliśmy we własnych aranżacjach.

Który z zagranicznych występów najbardziej zapadł Ci w pamięci?
Choć każdy występ zagranicą był wyjątkowy, to myślę, że najbardziej w pamięci zapadł mi ten, który zagrałam w Los Angeles. Zarówno z tego względu, że była to moja pierwsza wizyta w USA, o której zawsze marzyłam, jak i dlatego, że podczas koncertu zostałam bardzo ciepło przyjęta przez takich artystów jak np. Alicja Bachleda-Curuś, czy Marek Probosz. Występ ten na zawsze pozostanie w mej pamięci.

Czy singiel „Tęsknię” zapowiada Twój debiutancki album?
Utwór „Tęsknię” jest dla mnie bardzo ważny. Dzięki niemu po raz pierwszy mogłam podzielić się
ze swoimi słuchaczami kierunkiem muzycznym, którym pragnę podążać oraz przekazać emocje, które odczuwałam w momencie, gdy go pisałam. W związku z tym myślę, że utwór ten znajdzie się
na moim debiutanckim albumie.

Kiedy możemy się spodziewać nowości muzycznych od Ciebie?
Kolejny singiel ukaże się jesienią tego roku. Tym razem nagrany zostanie także teledysk. Bardzo czekam na premierę kolejnego ważnego dla mnie utworu.

Singiel „Tęsknię” ->

 

Zapraszamy również do sprawdzenia strony szkoły muzycznej Klaudii:
https://www.warsawmusicacademy.pl/

Leave A Reply

Your email address will not be published.