„D_OPAMIN_A” – POWRÓT KOWALSKIEGO Z NIEZWYKLE WAŻNYM PRZEKAZEM

Zespół KOWALSKI, który na początku XXI wieku zrobił niemały szum w mediach muzycznych, a takie utwory jak „Marian”, „Piosenka o kontakcie z przyrodą” czy „Irlandia zielona”, są do dziś chętnie grane przez rozgłośnie radiowe, powraca z nowym materiałem. Już można było zaznajomić się z wcześniejszymi singlami po długiej przerwie, tym razem zespół promuje również teledysk, który powstał do utworu „D_opamin_A”. KOWALSKI zwraca w nim uwagę na problem Depresji oraz walki z tą bardzo ciężką chorobą.

 

Już pisownia słowa dopamina w tytule przykuwa uwagę… Dlatego pytamy o genezę i znaczenie tekstu jego autora, jednocześnie wokalistę i lidera KOWALSKIEGO, Grzegorza Szlapę.

D_opamin_A. jest piosenką, która może być, i pewnie będzie różnie interpretowana.
Każdy ma w życiu lepsze i gorsze chwile, swoje porażki i zwycięstwa. Życie składa się z momentów, w których balansujemy jak na rozpiętej linie pomiędzy radością, a smutkiem, spełnieniem, a zagubieniem, pomiędzy euforią, a depresją. Potrzebujemy nieustannie DOPAMINY, która daje nam poczucie szczęścia. Pragniemy jej, pożądamy. Jest cudownie, jeśli dostajemy ją w różnej postaci od życia lub bliskich nam osób będących jego częścią  – odpowiada.

Również teledysk, bardzo odzwierciedlający tematykę, obrazuje główny temat. Tu również prosimy o komentarz Grzegorza:

W wideoklipie chcieliśmy zwrócić uwagę na sytuację odwrotną, na poważny problem społeczny jakim jest DEPRESJA, będąca swoistym przeciwieństwem DOPAMINY. Niestety coraz częściej wśród znajomych, przyjaciół, najbliższych zderzamy się z DEPRESJĄ. U innych jej nie dostrzegamy na czas lub ją bagatelizujemy. Natomiast sami nią dotknięci nie potrafimy sobie z nią poradzić, jesteśmy bezsilni. Depresja to CHOROBA, którą można pokonać – farmakologią, psychoterapią i wsparciem. Ten teledysk ma pomóc to uświadomić i dać nadzieję osobom chorującym oraz ich najbliższym. Wskazujemy również miejsca, gdzie można uzyskać więcej niezbędnych informacji potrzebnych w walce z tą niebezpieczną chorobą naszych czasów.


Autorką muzyki do piosenki jest Magda Wójcik, wokalistka zespołu GOYA, znana ze współpracy z wieloma topowymi artystami (m.in. Sanah). Magda wraz z Grzegorzem Jędrachem, odpowiadają za produkcję i ostateczne brzmienie singla „D_opamin_A.”

Zresztą ta bliska znajomość KOWALSKIEGO z duetem producenckim z Warszawy zaowocowała już wcześniej zaśpiewanym przez KOWALSKIEGO w duecie z Magdą singlem „Bliżej Mi”, a po nim wspólną produkcją nowej płyty, która ukarze się niebawem.


Od ostatniej płyty KOWALSKIEGO „Swobodny przelot” minęło już 17 lat, dlatego pytamy, czy z ich perspektywy coś zmieniło się w polskim świecie muzycznym.

Zmieniło się oczywiście bardzo wiele, w końcu „zmiany” to tak naprawdę jedna z niewielu rzeczy w życiu jakich możemy być pewni. Pojawiło się bardzo wielu młodych, bardzo utalentowanych wykonawców. Ze strony fanów dostęp do muzyki poprzez streaming stał się prosty i powszechny, a co za tym idzie również ze strony wykonawców łatwiej jest się zaprezentować, wydać samemu singla czy album, dotrzeć bezpośrednio do słuchacza w sieci. Dzięki temu jest olbrzymia podaż i wybór oferowanej muzyki.

KOWALSKIEMU to „przestawienie” się zabrało trochę czasu, ale na szczęście muzyka to nie wyścigi. Jedno moim zdaniem jest niezmienne – radość tworzenia, muzykowania i prawda przekazu, którą powinna właśnie nieść w sobie muzyka – odpowiada Szlapa.

Zespół zapowiada trzeci album, który jest już gotowy, oprócz tego zdradzają, że szykują coś na 20lecie ich pierwszej płyty pt. „Marian”.

Obserwuj Zespół Kowalski:
FACEBOOK
YOUTUBE 
SPOTIFY
INSTAGRAM

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.