[Recenzja książki] Ewa Przydryga – ,,Nienarodzona”

Ewa Przydryga 

Ewa Przydryga urodziła się w Poznaniu. Jest absolwentką filologii angielskiej i autorką cenionych przez krytyków i czytelników thrillerów psychologicznych w stylu ,,domestic drama”. W swoich książkach zagląda do najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Tworzy misterne historie pełne rodzinnych tajemnic i intryg. Mieszka w Gdyni, najczęściej spotkać ją można w nieznanych zakamarkach miasta, gdzie szuka inspiracji do swoich książek. W 2020 w wydawnictwie MUZA ukazały się ,,Bliżej, niż myślisz” i ,,Miała umrzeć”, a w 2021 ,,Topieliska” i ,,Mursz”.
1 czerwca odbyła się premiera jej najnowszej książki pt. ,,Nienarodzona”.

Opis fabuły

Książkę poprzedzają dwa cytaty:

Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd, który nieustannie znosi nas w przeszłość
– F. SCOTT FITZGERALD, ,,Wielki Gatsby”

Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny.
– ERNEST HEMINGWAY, ,,Komu bije dzwon”

Utwór zaczyna się od prologu, w którym opisano wydarzenia z 17 lipca 2005 roku. Po nim następuje przeskok do wydarzeń bieżących, czyli 16 lat po tamtejszej sytuacji, którą opisano w prologu. Książka została podzielona na 3 części, które składają się z 28 rozdziałów. Każdy z rozdziałów ma innego narratora, raz jest to Nina, a raz Laura, które są siostrami. Dzieli je pewna różnica wieku – Laura jest starsza. I to właśnie Laurę dotyka tragedia. Zaginęła i jest poszukiwana. Jej siostra, Nina, robi wszystko, co w jej mocy, aby ją odnaleźć oraz dociec prawdy.

Właściwie najwięcej dowiadujemy się o Ninie. Głównie dlatego, że poznajemy jej myśli z teraźniejszości i przeszłości. Ostatnio nie interesowała się swoją rodziną, a inaczej rzecz ujmując – nie była obecna w ich życiu. W każdym wymiarze. W odróżnieniu od jej siostry, nie ma dzieci. Dźwiga bagaż doświadczeń, przede wszystkim tych traumatycznych. Gdy Laura znika, śledczy uznają ją za martwą w wyniku samobójstwa. Nina nie dopuszcza do myśli takiego uzasadnienia zaginięcia jej siostry. Wierzy w Laurę i w to, że nie zakończyła swojego życia w taki sposób. Wierzy w to, że za jej zniknięciem kryje się coś mroczniejszego i bezpośrednio zagrażającemu jej życiu. Mimo że większość uznaje jej wiarę za naiwną, ona nie poddaje się i robi wszystko, aby uratować swoją siostrę.

Laura również nie wiodła dobrego życia. Nie była szczęśliwa, nie czuła się bezpiecznie, towarzyszyło jej poczucie niespełnienia. Jest matką Tosi, która ma autyzm. Ma męża, lecz ostatnio ich stosunki uległy pogorszeniu. Jest w zaawansowanej ciąży, od porodu dzieli ją jedynie kilka tygodni. I właśnie w tym momencie ślad po niej znika.

Nina i Laura są przyrodnimi siostrami. W ich życiu pozostała jedynie Barbara, czyli matka Laury i macocha Niny. Barbara jest bardzo oddana swoim obowiązkom, przede wszystkim skupia się na wychowywaniu wnuczki. Tosia nie jest taka jak inne dzieci, z powodu zaburzenia psychorozwojowego, jakim jest autyzm. Więc opieka nad nią wymaga sporej dawki cierpliwości i poświęcenia. Gdy Laura znika, na Barbarę spada jeszcze więcej obowiązków, w tym zajmowanie się Tosią.

Ocena książki

Ewa Przydryga ponownie zachwyca. Swoją wiedzą, wrażliwością, nieograniczoną wyobraźnią oraz inteligencją. Mimo że akcja jej książek z reguły jest powiązana z lasem, co mogłoby utrwalić się jako pewien nudny schemat, to każda stworzona przez nią historia jest zupełnie inna. Co więcej, każda jej książka jest jeszcze lepsza, na co z pewnością wpływa nabywanie nowych doświadczeń i uleganiu procesowi rozwoju. A Ewa Przydryga czerpie z tego jak najwięcej, co wpływa pozytywnie na jej twórczość.

,,Nienarodzona” pokazuje szarą rzeczywistość życia w małej miejscowości. Gdzie każdy zna każdego, każdy namawia innego do kierowania się impulsami i okazywania nienawiści. I właśnie to spotyka rodzinę głównych bohaterek. I naraża je na liczne niebezpieczeństwa. Niektóre z nich pośrednio zagrażają ich życiu.

Autorka z sukcesem poprowadziła fabułę, w której znalazło się wiele wątków. Nie pogubiła się w nich, wzbogaciła je o anegdoty, przemyślenia i mroczne fantazje.

Córka Laury, Tosia, boryka się z autyzmem. Mimo że jest to jeden z wątków pobocznych, to Przydryga wykazała się wiedzą i zrozumieniem w zakresie tego zagadnienia. Postawiła głównie na pokazanie perspektywy rodziny dziewczynki, co nie ujmuje tej historii.

Autorka popisała się również wiedzą medyczną. Szczególnie w zakresie położnictwa i nowotworów. Oprócz tego zapoznała czytelników z województwem wielkopolskim, gdzie odbywa się akcja książki.

Ewa Przydryga urzeka, hipnotyzuje i nadaje grozę swojej powieści. Należy do czołówki najlepszych twórców thrillerów psychologicznych. ,,Nienarodzona” przesiąka ciężką atmosferą i momentami doprowadza do poczucia absurdu istnienia, lecz pojawia się w niej namiastka nadziei.

Ciekawostka

Do książki dołączono m.in.:

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny